Çelik Sac Nedir


Sac kullanılan temel formlarından biridir metal işleme ve çeşitli şekillerde kesilir ve bükülebilir. Sayısız gündelik nesneler sacdan imal edilmiştir. Kalınlıklar önemli ölçüde değişebilir; aşırı ince tabakalar folyo veya yaprak olarak kabul edilir ve 6 mm'den (0.25 inç) daha kalın parçalar plaka çelik veya yapısal çelik olarak kabul edilir. Kalite bazlı olarak üretilen 304, 304L, 316, 316L, 316Tİ, 321, 309, 309S, 310, 310S, 430, 201, 202 çelik saclar ülkemizde en sık kullanılan paslanmaz saclardır.
 

Çelik Sac Çeşitleri

 
 Baklavalı Çelik Sac
 Boyalı Çelik Sac
 Dar Çelik Bantlar
çelik levha sac DKP Çelik Saclar
çelik levha fiyatları Genişletilmiş Levha Sac
çelik sac levha fiyatları Gözyaşı Damlası Çelik Levha
çelik sac fiyatları Özel Boy Dilme Çelik Levha
çelik sac çeşitleri Platinalar Kalın Sac Levhalar
çelik rulo sac fiyatları Rulo Saclar
çelik kalın levha sac fiyatları Galvanizli Sac
çelik platina fiyatları Siyah Saclar
çelik dilme levha fiyatları Trapez Sac
çelik göz yaşı damlası levha fiyatları Delikli Perfore Sac
çelik genişletilmiş sac fiyatları Satineli Paslanmaz Sac
çelik dkp sac fiyatları Ostenitik Paslanmaz Sac
çelik dar bant fiyatları Ferritik Paslanmaz Sac
çelik boyalı sac fiyatları Martenzitik Paslanmaz Sac
çelik baklavalı sac fiyatları Dubleks Paslanmaz Sac
paslanmaz çelik sac fiyatları Sıcak Haddelenmiş ve Soğuk Çekilmiş Yassı Ürünler
 

Paslanmaz Çelik Saclar


Paslanmaz çelik sacların inceliği, onları belirli şekillerde kolayca oluşturuldukları için popüler bir seçenek haline getiren şeydir ancak işlemden sonra katı bir form tutacak kadar sağlamdır; bu da onları mimari, otomotiv, parça üretimi gibi endüstriler için hayati hale getirir. Malzeme bileşimi, paslanmaz çelik sacları yukarıdaki endüstrilerde ve ayrıca havacılık, denizcilik, tıp ve inşaat uygulamalarında popüler bir seçenek haline getiren çeşitli avantajlara sahiptir.

Paslanmaz çelik sadece bir özel kalite çeliği değildir, aynı zamanda tuzlu su veya kimyasal işleme gibi aşırı veya zorlu koşullarda bile pasa, aşınmaya ve korozyona karşı aşırı dirençli bir çeliktir. Yüksek süneklik, sağlamlık ve sertlik gibi ek özellikler, paslanmaz çelik ürünlerin popülerliğinin artmasına katkıda bulunur. Paslanmaz çelik sacların ilk maliyeti daha az korozyona dirençli alternatiflerden daha yüksek olsa da, paslanmaz çelik ürünler geri dönüştürülebilir nitelikte olup, üreticilerin bazı harcamaları hurda değeri üzerinden telafi etmelerini sağlar.

Paslanmaz çelik sacların avantajlı özellikleri, metalin her bir sınıfının belirli kompozisyonuna bağlanır. Genel olarak, paslanmaz çelik, çeşitli kombinasyonlarda çok daha az miktarda karbon, nikel, molibden, silikon ve alüminyum ile birlikte normal çelikten (yüksek derecede rafine edilmiş demir cevheri) ve en az % 10 kromdan oluşan bir alaşımdır. Alaşımlı krom, paslanmaz çelik sacın yüzeyinde durgun bir krom oksit tabakası oluşturur.

Spesifik üretim metodu, paslanmaz çelik sacın döküm, dövme, kalıptan çekilmiş, sıkıştırılmış, soğuk bitmiş, çekilmiş veya sıcak haddelenmiş halde olabileceği gibi göz önünde bulundurulmalıdır. Belirli bir uygulama için satın alındıktan sonra, bu stok şekilleri, ısıl işlem, kireç çözme, rulo şekillendirme, delme, damgalama, dilme, kesme, metal eğirme ve panelleri, evyeleri, evrakları, kapları ve çeşitli malzemeleri oluşturan diğer imalat yöntemleri gibi birçok farklı işleme tabi tutulabilir. 
 

Paslanmaz İnce Saclar


İnce saclar genellikle alaşımsız az karbonlu çeliklerden, soğuk haddeleme sonrası tavlanarak yumuşatılmış (veya bazen sıcak haddelenmiş), kalınlıkları 3 mm'nin altında olan saçlardır. Şekil verme (derin çekme, bakma, germe) ve yüzey işlemlerine (örneğin emaylama, plastik kaplama, galvanizleme, laklama, kalay kaplama, krom kaplama) elverişlidirler. Bu saçlar semente veya ıslah edilmezler. En önemli kullanım alanları taşıt ve madeni eşya üretimi ile elektrotekniktir. İnce saclarda dayanım değerleri çoğu kez ikinci planda kalır; öncelikle derin çekme vb. işlemler için gerekli olan yeterli şekil değiştirme kabiliyeti (süneklik) aranır. İçyapının küçük taneli olması ve saç yüzeyinin belirli bir duruma getirilmesi de (örneğin elektrolitik kaplama için parlatma, kolay çekilebilme için yağlayıcıyı tutmak üzere matlaştırma) önemlidir. Çeşitli yöntemlerle saylara şekil vermede ortaya çıkabilecek karmaşık olaylara rağmen, malzemelerin söz konusu imalat koşullarına uygunluğu yakma deneyi sonuçlarıyla saptanabilir. Ayrıca özel teknolojik deneylerle ek bilgiler de elde edilir. 

Bunların arasında en çok kullanılanı Erichsen Çökertme Deneyidir. Yüksek dayanım istenen bazı uygulamalarda, sayın şekil değiştirme kabiliyetinin azalması pahasına da olsa, karbon miktarını artırmak veya başta mangan olmak üzere alaşım elementi katmak yoluna gidilebilir. Kaynar çeliklerde katışkıların az olduğu demir tabakası, yüzey kalitesinin durgun çeliklerdekinden daha üstün olmasını sağlar. Dolayısıyla sadece büyük oranda şekil değişimi gerektiren parçalar için alüminyumla özel durgunlaştırılmış çelikler seçilir. Az karbonlu yumuşak çeliklere özgü belirgin akmadan ötürü, ince saçlardan parça yapımında yerel şekil değişimleri, yani akma veya lüders bantları oluşabilir. Yüzey görünümünü bozan bu olay, başta azot olmak üzere çözünmüş atomların dislokasyonlarla etkileşiminden ileri gelir. Oysa tavlanmış saçlarda önceden yapılacak çok hafif bir soğuk haddeleme (şekil değiştirme oranı yaklaşık %2) ile, söz konusu akma sınırı geride bırakılırken yüzey de düzgünleştirilmiş olur. İnce saçlar genellikle eritme ve direnç kaynağına uygundurlar. Ancak kalınlığı 1 mm'yi geçmeyen saçların oksi-asetilen kaynağı gibi ilave malzeme gerektirmeyen uygulamalarda, çelikteki kalıntıların miktar ve türü özenle kontrol edilmelidir. Kalıntılar eriyikte viskozite artışı ve köpürme eğilimi yaratarak, kaynak metalinin çok gözenekli olmasına yol açabilir. 
 
Çelik Sac Fiyatları

Çelik sac fiyatları istenilen malzemenin cinsine, ebatlarına ve ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Çelik sac fiyatı almak için bizi 0216 314 37 96 numaralı telefondan arayabilir ya da aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz. 
 
Bize Ulaşın T: +90 216 314 37 96-97
E: info@uslularhadde.com
A: Dudullu OSB Mah. Des San. Sit. 111 Sok. No:15 Ümraniye/İstanbul


Bizi Takip Edin
Facebook 
Instagram 
Twitter
Bu site ankaplus Kurumsal Web Tasarım Paket sistemleri ile hazırlanmıştır.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.