Paslanmaz Sac Nedir

paslanmaz çelik sac
 
Paslanmaz sac levha çok yönlüdür ve çeşitli uygulamalarda kullanılır. Paslanmaz çelik sac plaka genellikle korozyona dayanıklı çelik olarak da adlandırılır. Normal karbon çeliği kadar kolay lekelenmez veya paslanmaz. Öncelikle korozyona, uzun ömürlülüğe ve şekillendirilebilirliğe karşı direnci nedeniyle seçilir. Anti-oksidasyon özellikleri nedeniyle paslanmaz çelik saclar genellikle popüler bir çözümdür.

Paslanmaz Çelik Levha Kullanım Alanları

Paslanmaz çelik sac levhanın tipik kullanım alanları arasında inşaat, yemek servisi uygulamaları, ulaşım, kimya, denizcilik ve tekstil endüstrileri bulunmaktadır. Düşük bakım ve korozyon direncinin gerekli olduğu durumlarda, paslanmaz çelik plakalar doğal bir seçimdir ve kaplama için modern mimariden, anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle gıda hijyeni endüstrisine kadar çeşitli uygulamalarda kullanılır.

Paslanmaz Sac Sınıfları

Paslanmaz çelik sac levha 300, 400 ve 200 serilerinde mevcuttur. Her türün kendine özgü özellikleri vardır. En popüler kaliteler, kolayca şekillendirilebilen 304'tür ve mükemmel korozyon direnci ve kaynaklanabilirliği nedeniyle, mevcut en popüler kalitelerden biridir. 316, korozyon direncini arttıran ve özellikle çukur korozyonuna karşı daha fazla direnç sağladığı için asidik ortamlarda etkili olan molibden içeren bir alaşımdır. 321, titanyum ilavesiyle 304'ün bir varyasyonudur, taneler arası korozyona karşı dayanıklıdır ve mükemmel kaynaklanabilirliğe sahiptir. Tip 430, iyi korozyon direnci sunan ve ağırlıklı olarak ev ve gıda endüstrilerinde kullanılan ferritik bir paslanmaz çelik alaşımıdır.

Paslanmaz sac gibi bir malzeme seçerken, mimarlar giderek artan bir şekilde sadece fonksiyonel performansa değil, aynı zamanda hepsi nihai sonuç üzerinde önemli bir etkiye sahip olan estetik etki, renk ve doku gibi daha az ölçülebilir özelliklere de bakıyorlar. Bu, yeni olasılıklar yaratan imalat süreçlerindeki ilerlemelerle birlikte hareket eder. Mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar bu yaratıcı potansiyelden heyecan verici sonuçlarla faydalanıyor.

Bu yapılar, çok çeşitli desen ve yapılar oluşturmak için bilgisayar kontrollü makinelerde gerçekleştirilen kabartma, delme, kesme, profil oluşturma ve dokuma gibi teknikler kullanılarak oluşturulur. Ve farklı teknikleri birleştirerek yeni uygulama alanları açılır. Birçok örnek, sadece paslanmaz sac malzemenin benzersiz özelliklerinin ve kalitelerinin olağanüstü kullanımını değil, aynı zamanda şeffaflık, ışık ve gölge, yeni şekiller ve hareket ederek elde edilebilen yüzey etkileri açısından şaşırtıcı ve olağandışı sonuçları göstermektedir. 

Önerilen Makale: Çelik malzemeler ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için ıslah çeliği sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Paslanmaz Sac Kullanım Alanları

Paslanmaz çelik sacların kullanım alanı oldukça fazladır. En çok kullanılan alanlar aşağıdaki gibidir.

paslanmaz sac nedir İnşaat malzemeleri
paslanmaz sac fiyat listesi Mutfak eşyaları
paslanmaz sac çeşitleri Evye
paslanmaz sac firmaları Sıcak su kazanları
paslanmaz sac kaliteleri Banyo küvetleri
paslanmaz sac ağırlık hesaplama Otomobil parçaları
paslanmaz sac plaka Tıbbi aletler
paslanmaz sac levha Kimya tesisleri
paslanmaz sac fiyat hesaplama Süt ve gıda endüstrisi
paslanmaz sac kg hesaplama Gemi parçaları
paslanmaz sac izmit Deniz suyu teçhizatları
paslanmaz sac istanbul Uçak sanayii
paslanmaz sac malzemeleri Tarım aletleri
paslanmaz sac modelleri Dayanıklı ev aletleri
paslanmaz sac rulo Makine sanayii
paslanmaz sac tedarikçileri Savunma sanayii

Kabartma Paslanmaz Sac Levha


Endüstriyel olarak üretilen kabartmalı levha, pürüzsüz, fırçalanmış, mat veya parlak bir yüzeye sahip düzenli, yükseltilmiş bir geometrik desene sahiptir. Bobinten paslanmaz çelik bir panel veya levha alınarak ve iki kalıp veya matris arasına bastırılarak yapılır. Levhanın kalınlığı değişmeden kalır. Tasarımı etkileme süreci, biri yükseltilmiş desenli ve biri girintili olmak üzere iki farklı kenara yol açar, yükseltilmiş desene sahip taraf genellikle görüntülenen taraftır.

Tasarımı etkileme sürecinde yer alan kuvvetler normal olarak tabakanın biraz deforme olmasına neden olur. Düz görsel düzlemi korumak için özel haddeleme makinelerinde sabitlenir. Üreticiler, farklı araçlar kullanarak elde edilen bir dizi kabartmalı desen sunar. Düz, yuvarlak, yarı yuvarlak ve kare girinti, elmas veya piramitler ve birçok özel form vardır. Bireysel uygulamalar için, özel rastgele tasarımlar üretmek için CNC kontrollerindeki ilerlemelerden faydalanılmaktadır. Bu şekilde, daha küçük miktarlar bile uygulanabilir hale gelir.
 

Delikli Paslanmaz Sac


Delme, delikli sac üretmenin en uygun maliyetli yoludur. Endüstriyel imalatta, ayrı ayrı metal saclar işlenir veya doğrudan bobinden şeritler. Pres, paslanmaz çelik saclardaki ayrı delikleri veya delik sıralarını zımbalar, delme hareketi her zaman bir yönde ve levhanın düzlemine diktir. Delik açma sırasında verilen enerji, daha sonra bir tesviye makinesinde giderilmesi gereken tabakada gerilime yol açar.

Delikli tabakanın tipi, malzemenin kalınlığı, deliklerin şekli, boyutu ve düzenlenmesi, delikler arasındaki malzemenin genişliği ve açık alanın yüzdesi ile belirlenir. Perforasyonlar - yuvarlak, kare, yarıklı veya birçok farklı özel veya dekoratif stillerden biri - düz, çapraz veya ofset çizgilerle uygulanabilir. Delikli sac, örneğin stand tasarımı ve iç mekanlarında, cephelerde, güneş gölgeleme panelleri veya korkuluklar ve balkon korkulukları gibi geniş bir uygulama yelpazesi için uygundur. Genel olarak münferit deliklerin çapı, tabakanın kalınlığından daha küçük olmamalıdır. Bilgisayar kontrollü imalatta sürekli ilerleme, özellikle CNC delme makinelerinin kullanımı, müşteriye özel tasarımların uygulanması konusunda muazzam esneklik sağlar.
 

Profilli Paslanmaz Sac


Doğrusal profil oluşturma, paslanmaz çelik sacların doğrudan rulodan şekillendirme silindirleri üzerine, bazen arka arkaya 20 silindir kadar geçirilmesiyle elde edilir. Her istasyonda, istenen profile ulaşılana kadar tabaka biraz daha bükülür. Daha sonra malzeme bölümlere kesilir. Bu işlem büyük miktarlarda düşük maliyetli üretim için uygundur, ancak profil stilleri seçimi sınırlıdır.

Levhanın yatay profillenmesinde daha büyük tasarım kapsamı vardır. Bireysel paneller, nadiren bütün bobinler, bir kalıp üzerine çizilirken, başka bir alet yukarıdan bastırır. Besleme kontrol edilerek, düzensiz şekilli profiller de üretilebilir.
 

Kombine  Paslanmaz Sac 


Yükseltilmiş delikler, yükseltilmiş koni benzeri kenarlara sahip deliklerdir. Büküldüğünde veya yivlendiğinde, bu şekilde delikli paslanmaz sac ek stabilite kazanır. Genellikle yükseltilmiş delikler kaymaz basamaklar için kullanılır, aynı zamanda güneşten koruyucular veya cephe kaplaması için de sağlam bir çözüm olarak kullanılır.

Kesme ve presleme tekniklerinin birleştirilmesiyle bir dizi yapı elde edilebilir. İlk yarıklar paslanmaz çelik sacın içine düzenli bir şekilde kesilir ve daha sonra elde edilen metal şeritleri yukarı veya aşağı doğru bükülür. Açık-kapalı yüzeyin oranı, yarıklar arasındaki sürekli “köprülerin” genişliğine, yarıkların uzunluğuna ve deformasyon stiline bağlıdır. Oldukça stabil ve yine de geçirgen olan bu tabakalar, duvarlar için etkili akustik kaplama veya elemanlara karşı koruma için dekoratif eleme panelleri olarak kullanılır.
 
Genişletilmiş Mesh Paslanmaz Sac

Genişletilmiş metal örgü, paslanmaz sac çelik panelleri veya şeritleri keserek ve gererek oluşan elmas şeklindeki açıklıklara sahip yarı mamul bir üründür. Ağ açıklıklarının boyutu, tabakanın alanı boyunca yapılan paralel kesimlerin uzunluğuna göre belirlenir. Deliklerin aksine, bu insizyonlar germe işlemi boyunca basitçe deforme olduğundan malzeme kaybı içermez. Gerildikten sonra, genişletilmiş ağ orijinal malzeme gücünü geri kazanmak için düz olarak yuvarlanabilir. Kafes stilleri elmas, kare ve altıgen şekilleri ve ayrıca özel şekilleri içerir. Kafes uzunluğuna ve genişliğine, ağ genişliğine ve malzeme kalınlığına bağlı olarak, değişen şeffaflık derecelerinde bir dizi görsel efekt elde edilebilir.

Nispeten düşük bir kendi ağırlığı ile birleştirilen yüksek doğal stabilite, yüksek gerilme mukavemetine sahip çok sert elemanların üretimini mümkün kılar. Ek olarak genişletilmiş ağ, stabilitesini veya şeklini kaybetmeden boyutuna kesilebilir. Genişletilmiş örgü - korkuluklar ve çitler, cepheler ve tavanlar, sergi standı tasarımı, mağaza kıyafetleri, vb. İçin geniş bir uygulama yelpazesi vardır. Bu mükemmel olmayan malzeme aynı zamanda bir uzay bölücü, görsel bir ekran veya güneşe karşı gölgeleme için de idealdir.

Izgara Paslanmaz Sac

Izgara, bir yönde çubuk veya şeritten, diğer yönde destek çubuğu veya şeridi boyunca oluklu bir ızgaradır. Boyuna ve enine elemanlar preslenir veya elektriksel olarak birbirine kaynaklanır. Ortaya çıkan düzenli desen, çeşitli ızgara aralıklarında mevcuttur. Modern CNC üretim süreçleri sayesinde değişken aralıklar bile artık mümkün.

Izgara az malzeme kullanır (yüzey alanının yaklaşık% 80'i açıktır), ancak çok iyi yük taşıma performansına sahiptir. Profilli çubuklar kullanılıyorsa, özel yüzey özellikleri, ör. kaymaz bir yüzey elde edilebilir. Genellikle ızgaranın etrafındaki kenarlar, ızgara yapısına stabilite sağlamak için yassı çelik veya açılı profillerle tamamlanır.

Değişen bakış açıları ve bakış noktaları ile ızgaranın görsel izlenimi ince ve şeffaftan opaklığa değişir. Çubukları bir açıda ayarlayarak ızgara, güneş kırma veya ışığı saptırma için kullanılabilir.

Başlangıçta teknik uygulamalar için filtreler olarak geliştirilen kama tel ekranları, görsel çekiciliği ve yarattıkları ışık ve gölgenin ilginç etkileşimi nedeniyle şimdi mimari ve tasarımda, iç ve dış uygulamalar için kullanılmaktadır. Kama şeklindeki çubuklar ve destek profilleri, çeşitli farklı yapılar üretmek için çeşitli şekillerde birleştirilir. Kavisli formlar bile sabit kalır ve bu nedenle karmaşık bir çerçeveye gerek yoktur.

Dokuma Metal Paslanmaz Sac

Kablolar, kordonlar, yuvarlak veya düz teller şeklinde paslanmaz çelik bir dokuma yapısı oluşturmak için dokunabilir. Çapraz veya atkı ipliklerinin bir dizi örgü deseninde uzunlamasına çözgü boyunca geçtiği özel dokuma dokuma tezgâhları kullanılır; elde edilen dokuma metal herhangi bir uzunlukta ve 8m'ye kadar genişliklerde mevcuttur. Sert metal telin veya daha yumuşak dokuma kordonun kullanılmasına bağlı olarak, bir veya iki yönde esnek yapılar veya dokuma tel örgü gibi çok sert yapılar oluşturmak mümkündür.

Dokuma metalin özel bir şekli spiral örgüdür. Burada yuvarlak veya düz teller doğrudan birbirlerinin etrafına veya düz veya dalgalı bir zincirin etrafına sarılır. Başlangıçta endüstride bir taşıma bandı olarak kullanılmak üzere geliştirilen bu tip örgü, esnekliği ve iyi gerilme mukavemeti nedeniyle mimaride giderek daha fazla uygulama bulmaktadır.

Farklı dokuma işlemleri, derinlikler, ağ genişlikleri ve malzeme kalınlıkları kullanılarak inanılmaz çeşitlilikte dokuma metal stilleri yapılabilir. Çok ince ve dekoratif veya esnek dokumalardan yüksek mekanik stabiliteye sahip sağlam yapılara kadar hemen hemen her uygulama için uygun çözümler bulunabilir. Ayrıca, korozyon direnci sayesinde, dokuma paslanmaz çelik dış mekan uygulamalarında kullanım için idealdir.
 
Paslanmaz Sac Fiyatları

Paslanmaz sac fiyatları istenilen malzemenin cinsine, ebatlarına ve ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Paslanmaz sac fiyatı almak için bizi 0262 658 81 37 numaralı telefondan arayabilir ya da aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.


 
Bize Ulaşın T: +90 262 658 81 37-38
E: info@uslularhadde.com
A: Şekerpınar Mah. Marmara Geri Dönüşümcüler Koop. Göktürk Sk. No:51 Çayırova / Kocaeli


Bizi Takip Edin
Facebook Instagram Twitter
Bu site ankaplus Kurumsal Web Tasarım Paket sistemleri ile hazırlanmıştır.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.